/home/rasytojai/domains/rasytojai.lt/public_html/wp-content/themes/rasytojai-theme/single.php on line 25
" class="text-uppercase fw-bold small">Atgal į sąrašą

Rezidencijoje Vysbadene vieši rašytoja Dalia Staponkutė

2024 birželio 7 d.

Nuo gegužės 15 d. Vysbadeno Literatūros namuose (Literaturhaus Villa Clementine) mėnesio trukmės rezidencijoje vieši rašytoja Dalia Staponkutė.

Vokiečių skaitytojai pažįsta Dalią Staponkutę nuo 2014 m., kai vokiečių kalba pasirodė autorės esė romanas „Iš dviejų renkuosi trečią“ (vert. M. Roduneris, „Jenseits vom Entweder-Oder“, Verlag Expeditionen), taip pat – per 2015 m. Hamburgo teatre (Hamburger Kammerspiele), Lietuvos ambasadoje Berlyne įvykusius šio vertimo pristatymus, recenzijas (www.kultur-port.de), dalyvavimą Leipcigo knygų mugėje 2016 ir 2017 m., pastarojoje Lietuvai esant garbės viešnia.

Šį kartą D. Staponkutė vyko į Vokietiją rašyti naujo romano „Fakultetas“ ir tirti su romano herojais susijusios Hiutenfeldo Vasario 16-osios gimnazijos absolventų aplinkos.

Rezidencijos metu Vysbadeno Literatūros namai suorganizavo net keturis susitikimus su rašytoja. Pirmasis įvyko gegužės 24 d. Frankfurte, lietuvių bendruomenės aktyvisto Romo Shillerio namuose, kur D. Staponkutė  pristatė savo naują paralelinių istorijų romaną „Vivat regina!“ (Apostrofa, 2024) ir pravedė lietuvių bendruomenei diskusiją apie sudvejinto identiteto temą, skambančią šiuolaikinėje kultūroje.

Antrasis – kūrybos – vakaras vyko Vysbadeno knygyne „Buchergilde“ birželio 4 dieną. Jis sutelkė gausią ir margą miesto bei priemiesčių publiką, kurios dalį sudarė istoriniai Lietuvos vokiečiai, nešini albumais su savo vaikystės nuotraukomis ir vaizdais iš Lietuvos. Tai nuspalvino susitikimą gilia nostalgija ir rūpesčiu savo kultūriniu paveldu. Šias nuotaikas atsvėrė optimistiniai jaunimo balsai, liudijantys stiprėjančią kosmopolitiškumo tendenciją Europoje ir atvirų sienų būtinybę.

Birželio 7 d. įvyko du susitikimai Hiutenfelde – Vasario 16-osios gimnazijoje ir šalia esančioje Renhofo pilyje. Pirmiausia įvyko susitikimas su gimnazijos mokiniais, po to – su istorinio, lietuvių išeivijos Vokietijoje įsteigto Lietuvos kultūros instituto (Litauisches Kulturinstitut) bendruomene. Rašytoja kalbėjo apie gimtosios kalbos išsaugojimo būtinybę ir kultūrinių bendruomenių naudą, pristatė savo kūrybą ir skaitė ištraukas iš naujausio kūrinio „Vivat regina!“.

Smagu, kad, be turiningos programos, autorė pasakojo gerokai pasistūmėjusi rašydama romaną, daug įdomaus sužinojusi apie istorinių Lietuvos vokiečių likimą, kuris Lietuvoje nėra plačiai žinomas, prisidėjusi prie lietuvių bendruomenės susibūrimo kiek Frankfurte, tiek Vysbadene. Tai praturtino ir jos kaip metraščio-portalo „Pasaulio lietuvis“ autorės patirtis.

Vysbadenas daugiakultūrinės aplinkos paradoksus ir sankirtas mėgstančiai rašytojai tapo tikru įkvėpimo šaltiniu, o čia patirtos akimirkos ir surinkti duomenys įsilies į jos kūrybos eilutes.

Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir Heseno žemių literatūros tarybai (Hessischer Literaturrat e.V.), kurių dėka galime vykdyti šiuos rezidencijų mainus.

Nuotraukos Ramunės Pigagaitės ir iš asm. archyvo