Atgal į sąrašą

Rašytojų rezidencija JAV

2020 31 kovo d.

JAV Ambasada Lietuvoje kviečia su ja iki balandžio 7 d. susisiekti rašytojus, kurie norėtų dalyvauti atrankoje į šių metų rugpjūčio 30 – lapkričio 17 d. Ajovoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, vyksiančią rašytojų rezidencijos programą.

„International Writing Program“ (IWP) – viena seniausių ir prestižiškiausių rašytojų rezidencijų pasaulyje. IWP 1967 m. įkūrė Paulas Engle ir Hualing Nieh Engle. Ši programa skirta ir jau įsitvirtinusiems, ir perspektyviems jauniems autoriams. Joje gali dalyvauti rašytojai iš viso pasaulio, išskyrus pačias Jungtines Amerikos Valstijas. Kelis mėnesius drauge gyvenantys rašytojai kartu leidžia laiką, bendrauja, dalyvauja skaitymuose, diskusijose, skaito paskaitas Ajovoje ir kituose Amerikos miestuose. Tai programa, kuri kiekvienais metais daug investuoja į pasaulinio rašytojų tinklo kūrimą, skatina bendradarbiavimą, kitų kultūrų pažinimą, finansiškai palaiko ir skatina profesionaliąją literatūrą.

2018 m. IWP rašytoja Aušra Kaziliūnaitė taip atsiliepia apie rezidenciją: “Iš pradžių ši programa buvo sukurta, kaip galimybė rašytojams pabėgti nuo neliteratūrinių darbų, rūpesčių, politinių problemų, nesaugios aplinkos ir kitų galinčių trukdyti jų literatūrinei veiklai dalykų. Anksčiau rašytojai Ajovos mieste gaudavo visišką išlaikymą, būstą ir galėdavo dėl nieko nesukdami galvos, čia tiesiog gyventi beveik metus ir užsiimti rašymu. Bėgant laikui, keičiantis finansavimo sistemoms, programoje dirbantiems žmonėms ir visiems kitiems laikui neatspariems dalykams, keitėsi ir pati programa. Tai, kas pradžioje buvo rašymui skirta rezidencija, pamažu tapo vis intensyvesniu renginių maratonu, kuris didelei daliai užsienio rašytojų virto puikiu tramplinu į amerikiečių ir pasaulio literatūrą.”

Iki šiol IWP yra dalyvavę šie lietuvių rašytojai: Eugenijus Ališanka (1995), Liutauras Degėsys (1996), Jūratė Sučylaitė (1998), Marius Burokas (2001), Tomas S. Butkus (2002), Gintaras Grajauskas (2003), Marius Ivaškevičius (2009), Laurynas Katkus (2014), Aušra Kaziliūnaitė (2018), Tautvyda Marcinkevičiūtė (2019).

Informacija norintiems dalyvauti atrankoje: https://lt.usembassy.gov/call-for-nominations-international-writing-program-2020/?fbclid=IwAR2kQNlIXM56ROU1OnZuzW02Mm_EMpb-mok8aGzEL42YQQewj1c18cM7xz8

Ajovos miestas rudenį. Aušros Kaziliūnaitės nuotrauka.