Atgal į sąrašą

ALOYZO PETRIKO LITERATŪRINĖ PREMIJA – RAŠYTOJAI GAJAI GUNAI EKLEI

2022 gegužės 2 d.

Eglė Baliutavičiūtė (iš asm. archyvo)

Penktąja dr. Aloyzo Petriko literatūrine premija bus apdovanota rašytoja Gaja Guna Eklė (tikr. Eglė Baliutavičiūtė) už knygą vaikams „Keistuoliai“ (leidykla „Nieko rimto“).


Premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. Aloyzas Petrikas, JAV bei Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. Šia premija pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 metais, tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuometinis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964).


Šiemet premijai buvo pasiūlyti: Aidas Jurašius (knyga „Žąsino Gagio kelionės“), Danguolė Kandrotienė (knygos „Pasaiba ir sapnų knyga“ ir „Berniukas ir maišiukas“), Audronė Kvietkutė (knyga „Rytės ratai“), Vilius Mačiliūnas (knyga „Kas pagrobė mokytoją?“), Daina Opolskaitė (knyga „Kur dingo Edvinas Kratas?“), Reda Puodžiukė (knyga „Neeilinė diena Balioniškyje“), Virgis Šidlauskas (knygos „Goris“ ir „Stogas, po kuriuo auginu žvaigždes ir lietų“) Neringa Vaitkutė (knygos „Klampynių kronikos 3. Pamiršti Dievai“ ir „Jeronimas Dryžius ir Įsivaizduojamų draugų departamentas“), Ignė Zarambaitė (knygos „Emilio laiškas“, „Slapta laiškų rašymo agentūra“ ir „Pašto pelyčių nuotykiai Šiaurėje“) Dovilė Zavedskaitė (knygos „Fidelis ir kiparisas“ ir „Paštininkas ir serbentai“) ir Monika Žiūkaitė (knyga „Tapukas ir emocijų kuprinė“).


Vertinimo komisijoje dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos deleguotos atstovės – Gintarė Adomaitytė, Jurgita Jasponytė-Burokienė ir Kotryna Zilinskienė (Kotryna Zylė), Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovės – Jurga Trimonytė Bikelienė, Asta Skujytė-Razmienė.


Eglė Baliutavičiūtė baigė literatūros antropologijos ir kultūros studijas Vilniaus universitete, jau beveik dešimtmetį dirba savarankiškai bei Nacionalinėje Lietuvos bibliotekoje su vaikų literatūros tyrimais bei sklaida. Yra Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė.


Trumpų istorijų rinkinys „Keistuoliai“ – antra rašytojos knyga, anksčiau ji jau yra išleidusi apysaką vaikams „Brolis, kurio nereikėjo“ (2016), dalyvavusią akcijoje „Metų knygos rinkimai“, taip pat su iliustruotoja Eídivile sukūrė knygiuką „Vitaminai mamai“ (2020).


„Gajos Gunos Eklės knygoje Keistuoliai (il. Ieva Zalepugaitė) tarsi per padidinamąjį stiklą žvelgiama į kasdienybę ir žmones, kurie – jauni, suaugę, ar pagyvenę – dėlioja savo gyvenimo istorijas. Su šypsena, o kartais ir lengvai patraukdama per dantį, knyga atskleidžia, kad visi mes esame savaip keisti, tačiau kartu klausiama, ar priimame save tokius, kokiais giliai, giliai, pačiame širdies kamputyje norėtumėme būti. Kupini šviesaus, bet nenusaldinto pozityvumo, Keistuoliai ragina ieškoti savosios laimės. Net ir jeigu kažkam pasirodytų, kad šios paieškos – mažumėlę… keistos.“ (Asta Skujytė-Razmienė)


Premijos iškilmės – birželio mėn. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius). Laureatei bus įteiktas diplomas ir 3000 eurų premija.

Lietuvos rašytojų sąjunga