/home/rasytojai/domains/rasytojai.lt/public_html/wp-content/themes/rasytojai-theme/single.php on line 25
" class="text-uppercase fw-bold small">Atgal į sąrašą

Naujos LRS leidyklos knygos: J. Šukys, G. Aleksa, G. Grass

2016 rugpjūčio 30 d.

Dailininkė Deimantė RybakovienėJulija Šukys „Epistolofilija. Užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas“

1941–1944 metais ji lankydavosi vokiečių okupuoto Vilniaus žydų gete ir darbo stovyklose, nešiodavo ten įkalintiems žmonėms maistą, drabužius, vaistus, pinigus ir padirbtus dokumentus. Ji gelbėdavo netekusius vilties, išklausydama jų baimių ir atsakydama į jų laiškus – dažnai tai būdavo paskutiniai tų žmonių parašyti laiškai. Nežinoma, kiek gyvybių ji išgelbėjo. Skaičiuoti juos bibliotekininkei būtų buvę keista, o sąmoningai pamiršdama tų, kuriems pagelbėjo, vardus ir adresus ji taip apsaugodavo ir save, ir kitus. Vietoje tikslios statistikos dabar turime asmeninius pasakojimus, anekdotus ir išgyvenusiųjų prisiminimus.

1944 metais gestapas susekė bibliotekininkės veiklą. Ją suėmė ir kankino dvylika dienų, o po to išvežė į Dachau koncentracijos stovyklą. Ji išgyveno ir po karo persikėlė į Paryžių. Senyva, šlubuojanti, su akcentu kalbanti ponia – daugeliui ji apskritai nematoma. Jos veidas nėra kovotojos ar revoliucionierės veidas – galbūt todėl jai sekėsi ten, kur reikėjo slėptis, maskuotis, būti drąsiai. Ji mirė 1970 metais. Ji buvo vardu Ona Šimaitė.

Daugiau apie knygą rasite čia

 


 Dailininkai Deimantė Rybakovienė ir Gasparas Aleksa JaunesnysisGasparas Aleksa „Šventojo Akiplėšos medžioklė“ 

Gydytojas, poetas, prozininkas Gasparas Aleksa išgarsėjo medikų pasaulį vaizduojančiais kūriniais, o naujojo romano „Šventojo Akiplėšos medžioklė“ pagrindinis veikėjas – reali asmenybė, kunigas Juozas Zdebskis.

„Šventojo Akiplėšos medžioklė“ – novatoriškas, drąsus kūrinys. Jame nepaliekama nuošaly ir dviprasmiškų jausmų kelianti lytiškumo tema. Kunigas Juozas nuolatos primena sau: grožėtis moters kūnu galiu, bet nesiekiu jausmų malonumo. Kunigo gyvenimiškoji praktika iš tiesų atliepė Jono Pauliaus II-ojo kūno teologijos principus, nors persekiojamas kunigas vargu ar buvo apie juos girdėjęs. Teologijos įžvalgos apie žmogaus seksualumą ir šiandien tebėra savotiška laiko bomba. Šiame romane kitaip nei iki šiol prabylama apie erotiką bei seksualumą, drąsiai atskleidžiamas kunigo santykis su jaunomis bičiulėmis, paklydusiomis ir abejojančiomis, teikiančiomis jam įkvėpimo sielovados misijai. Celibatui įsipareigojęs kunigas ir moterys ir merginos iki šiol Lietuvoje – delikati tema.

Daugiau apie knygą ir interviu su autoriumi rasite čia

 

 


 

Dailininkas Zigmas ButautisGünter Grass „Skardinis būgnelis“

Po daugiau nei dvidešimties metų pertraukos atnaujintas lietuviškai vėl pasirodė vienas svarbiausių XX a. amžiaus romanų – Günterio Grasso „Skardinis būgnelis“. 2016-aisiais miręs Vokietijos prozininkas, dramaturgas, poetas, 1999 m. Nobelio literatūros premijos laureatas buvo tikras savo epochos liudytojas, metraštininkas ir vizionierius, aštriai kėlęs žmogaus atsakomybės ir būtinybės neprarasti atminties temas. 2000-aisiais drauge su Czesławu Miloszu ir Wisława Szymborska viešėdamas Vilniuje rašytojas sakė: „Prisimindami mes kalbamės su gyvaisiais ir mirusiaisiais. Kai mus prisimena, mes išgyvename. O užmarštis įtvirtina mirtį.“ Pasak G. Grasso, rašytojas žino, kad prisiminimų dažnai šaukiamasi lyg tos katės, kurią reikia paglostyti, kartais ir prieš plauką, kad pradėtų traškėti. Prisiminti – tai likti žmogumi ir tiesti kelius esamam bei būsimam gyvenimui. Būtent atminties praradimas – tiek asmeninės, tiek kolektyvinės – kelia didžiausią grėsmę pasauliui.

„Skardinis būgnelis“, pradėjęs garsiąją „Dancigo trilogiją“, pasirodė praėjus vos 14 metų po Antrojo pasaulinio karo. Šis spalvingas, ironiškas ir neretai ciniškas romanas kaip joks kitas kūrinys atskleidžia XX šimtmečio šlovę ir katastrofas, nuotaikas, atmosferą, manijas ir baimes. Pasak literatūros kritikų, tai ne knyga apie XX amžių, o pats XX amžius – šizofreniška savinaikos era, kai žmogus kilo aukščiau, nei galėjo pasvajoti, ir ištiktas nedovanotinos amnezijos krito į neišmatuojamas gilumas. 

Daugiau apie knygą rasite čia