/home/rasytojai/domains/rasytojai.lt/public_html/wp-content/themes/rasytojai-theme/single.php on line 25
" class="text-uppercase fw-bold small">Atgal į sąrašą

Naujausios poezijos knygos ir būsimosios liepos

2021 lapkričio 4 d.

NAUJAUSIOS POEZIJOS KNYGOS

Ramutė Skučaitė. Buvau atėjus

Ramutė Skučaitė – lietuvių poezijos klasikė, be visų kitų apdovanojimų, įvertinta ir Nacionaline kultūros ir meno premija, rašanti vaikams ir suaugusiems, vertėja, publicistė, dramaturgė, daugelio poezijos knygų autorė. Su autorės eilėraščiais, skaitomais, cituojamais, dainuojamais, sakomais iš atminties, išaugo jau kelios skaitytojų kartos, tačiau iki šių dienų ji anaiptol neprarado kūrybiškumo, tebekuria talento ir meninės įtaigos kupinus eilėraščius. Tokie yra ir R. Skučaitės tekstai naujosios knygos rankraštyje „Buvau atėjus“.

Pasakymas „naujų eilėraščių knyga“ nieko nestebintų, jeigu nežinotume, kad 2021 m. spalio mėn. jos autorei poetei Ramutei Skučaitei sukaks 90. Taigi jos kūrybinis ilgaamžiškumas mūsų poezijoje yra rekordinis. Senatvėje rašomai lyrikai dažniausiai būdingi „saulėlydžio“, „gyvenimo patirčių sumavimo“ ir kiti panašiai vadinami motyvai. O R. Skučaitės atveju taip nėra. Nauja jos knyga skaitoma ir suvokiama kaip natūrali kūrybinio kelio tąsa. Reflektuojama praeitis ir dabartis, gaudomos gyvenimo šviesos nuotaikos, atsiskleidžia ypatinga etinė klausa, skaudžių, dramatiškų būsenų išgyvenimus lydi moralinio vertinimo įvaizdžiai. R. Skučaitės poetinis meistriškumas išlikęs: eilėraščiai žavi kompozicine darna, subtiliais vaizdais, kalbos grožiu, intonacijų bangavimu. Yra skaitytojų, kuriuos trikdo naujos mūsų poetų paieškos ir kitoniškumai. Tokie skaitytojai, atsivertę naują R. Skučaitės knygą, iš karto pasakys: čia tai poezija.

Lina Buividavičiūtė. Tamsieji amžiai

„Tamsieji amžiai“ – intensyvi, ribinių patirčių prisotinta antroji Linos Buividavičiūtės poezijos knyga, kurią sudaro keturi ciklai: „Erosas“, „Sindromai“,  „Miestai ir žvėrys“, „Nemeilė“.  Poetės eilėraščiai pasižymi nesumeluotu žvilgsniu į savo ir Kito patirtis. Jaučiamas ir įvardijimas egzistencijos sunkis, transgeneracinės, kolektyvinės ir asmeninės lyrinio „aš“ traumos. Knygos išskirtinumas – drįstama liestis prie mažiau lietuvių poezijoje atvirai artikuliuotų patirčių – ribinio seksualumo, sudėtingos motinystės, psichikos sveikatos problemų. Eilėraščiai atliepia sudėtingą, šešėlinį moters pasaulį. Kultūros intertekstai čia savitai interpretuojami, kuriant unikalias poetinio pasaulio prasmes.

Lina Buividavičiūtė – jaunosios kartos poetė, literatūros kritikė, kultūros apžvalgininkė, dėstytoja, tekstų kūrėja. 2017 m. pasirodė jos pirmoji poezijos knyga „Helsinkio sindromas“ (išleido „Kauko laiptai“). Autorė aktyviai bendradarbiauja kultūrinėje spaudoje, yra sėkmingai dalyvavusi įvairiuose Lietuvos ir tarptautiniuose literatūriniuose festivaliuose.

„Tamsieji amžiai“ – tamsūs eilėraščiai. Jų centre tai, ką filosofė Julija Kristeva vadina abjektu. Moteriškas geismas, skausmas, malonumas, šleikštulys, obsesija. Motinystė. Patologijos. Kūnas, jo skysčiai ir syvai. Visa, kas baugina, bet tuo pat metu masina, vilioja. Kam pavadinimo ieškoma pasakose, kino filmuose, Biblijoje. Nuosavame kūne ir prote. Linos Buividavičiūtės eilėraštis – luotas, kuriuo irstomasi po tamsius vandenis“, – literatūros kritikė Virginija Cibarauskė.

„Šioje tamsioje, karštligiškoje knygoje nesibijoma jokių temų: visa, kas dažnai nutylima, dėl ko gėda, poezijos jėga išgrynina ir paverčia skaudžia, bet meilės ir atjautos kupina istorija“, – poetas Marius Burokas.

Mindaugas Kirka. Dangus užsitraukia ledu

„Gimiau 1987 metų lapkričio pabaigoje. Tikriausiai buvo šalta ir darganota, nepamenu. Keistas metas – dalis gyvybės mirusi, dalis tebemiršta, o dar kita bando išgyventi, laukdama savosios properšos. Privilegija būti žmogumi ir, nepaisant amžinųjų dėsnių, tiesiog gyventi, stebėti, būti nuolat tapomu paveikslu, o kartais – tiesiog atspindinčiu paviršiumi.

Ši knyga – tai atspindys. Ne visada tobulas, apgaulingas, jame kažko esama, o kitkas – tik iliuzija, kažkas iškreipta ir netikra. Tai netobulo pasaulio, netobulų žmonių, netobulos meilės ir Dievo atspindys užšąlančioje, bet gyvybės pilnoje upėje. Banalybė girto dievo rankose*.

* Vakarų Afrikos jorubų tautos pasaulio sukūrimo mite pasakojama, kad žmones sutvėrė girtas dievas Obatala“, – autorius Mindaugas Kirka.

Leidyklos skelbtame pirmosios poezijos knygos konkurse 2021 m. Mindaugas Kirka laimėjo pirmąją vietą.

Viršelyje panaudota Jolantos Vareikaitės iliustracija.

BŪSIMOS LAPKRIČIO MĖNESIO NAUJIENOS

Vanda Juknaitė. Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra

„Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ iš pradžių buvo sumanyta kaip rašytojos autobiografija. Dėl sunkios ligos tarp dangaus ir žemės atsidūrusiai knygos autorei kilo mintis pažvelgti į savo gyvenimą iš anapus. Todėl tekste labai ryškus istorinio laiko naratyvas. Tačiau  nejučia, pamažu tekstas virsta pastangomis susitaikyti su mirtimi. Pro kančios tamsą nelauktai prasiveržia gyvybės šviesa, neužgesinama gyvenimo meilė.

Vanda Juknaitė – garsi lietuvių rašytoja, pedagogė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė.

„…tos žydinčios gaisravietėje obelys yra mano autobiografija…“ – Vanda Juknaitė.



Ramutė Skučaitė. Liepos mėnesį po liepa

Naujoji Ramutės Skučaitės knyga „Liepos mėnesį po liepa“ – tai eilėraščiai vaikams, prabylantys smagia ir rimuota kalba apie gyvūnus ir juos supantį pasaulį, apie besikeičiančius metų laikus ir su tuo susijusius džiaugsmus ir rūpesčius. Čia mažieji skaitytojai sutiks lapę, kurmį, ežį, pelę, gyvatėlę ir kitus eilėraščių veikėjus. Ramios intonacijos ir neįkyri išmintis, gebėjimas pamatyti grožį ir parodyti jį kitam žmogui, gyvosios ir negyvosios gamtos, buities daiktų prakalbinimas – visa tai buvo ir lieka stiprioji Ramutės Skučaitės poetikos dalis. Lydimi neįkyrios didaktikos, žaismingo eiliavimo, visiško atvirumo ir paprastumo, eilėraščiai pakviečia vaikus į atvirą dialogą tiek apie gyvenimą čia ir dabar, tiek apie „visur ir visados“.

Naujoji poetės knyga – kaip ir ankstesnės – tikroji etikos ir estetikos mokykla patiems mažiausiems, ir ne tik jiems, bet ir jų tėveliams, kurių ne vienas yra išaugęs su šios nuostabios poetės eilėraščiais. Knygos dailininkė – poetės dukra Jūratė Račinskaitė, iliustruotoja, parengusi ne vieną R. Skučaitės knygą, ir už savo darbą pelniusi daug tarptautinių ir Lietuvos knygos meno diplomų bei premijų.

Ramutė Skučaitė – lietuvių poezijos klasikė, be visų kitų apdovanojimų, įvertinta ir Nacionaline kultūros ir meno premija, rašanti vaikams ir suaugusiems, vertėja, publicistė, dramaturgė, poezijos knygų autorė. Su autorės eilėraščiais, skaitomais, cituojamais, dainuojamais, sakomais iš atminties, išaugo jau kelios skaitytojų kartos. 2021 metais autorė rengiasi garbingam 90 metų jubiliejui, tačiau ji anaiptol neprarado kūrybiškumo, tebekuria talento ir meninės įtaigos kupinus eilėraščius.

Undinė Radzevičiūtė. Minaretas ir 7

Naujausias Undinės Radzevičiūtės romanas – apie tai, kaip rašytoją veikia ir keičia triukšmas, tyla, vieta, konfliktai, kančia, kitų parašyti ir jo paties rašomi tekstai ir herojai. Ir kas atsitinka, kai rašytojas susiduria pats su savimi.

Rašytoja, iškankinta triukšmo, gauna apdovanojimą – galimybę 11 mėnesių praleisti barokiniuose rūmuose Bamberge. Ji tikisi parašyti knygą apie ekscentrišką maniaką. Ji tikisi tylos savo rožiniame Rūmų kambaryje su keturiais gipsiniais berniukais ant lubų.

Tačiau gyvenimas nėra tobulas. Rūmuose ji gyvens ne viena, o su triukšmingu šešiasdešimtmečiu rašytoju iš Irako už sienos. O dviejų žmonių susidūrimas kartais yra kaip tekstas, kurio bet kuri pusė bet kurią akimirką gali tapti antagonistu.

„Minaretas ir 7“ – aštunta Europos Sąjungos literatūros premijos laureatės knyga.

Olga Tokarczuk. Jautrusis pasakotojas

Olga Tokarczuk – ryški, nepaprastu sąmoju ir ypatinga vaizduote pasižyminti šiuolaikinės lenkų literatūros žvaigždė, Nobelio literatūros premijos laureatė. 2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“. O. Tokarczuk – pirmoji rašytoja iš Lenkijos, pelniusi šiuos laurus. Antrą kartą autorė „Man Booker International Prize“ premijai buvo pristatyta 2019 m. už romaną „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“. Kūrinys pateko į trumpąjį premijos sąrašą.

„Jautrusis pasakotojas“ – tai eseistikos rinkinys (tarp pateikiamų esė įkomponuoti ir kelių viešų paskaitų, įskaitant ir Nobelio kalbą, tekstai) ir pirmoji autorės knyga, pasirodžiusi po to, kai ji buvo apdovanota Nobelio literatūros premija.

Ši knyga – tai ir unikalus rašytojos kvietimas į savo kūrybos užkulisius, ir refleksijos apie šiuolaikinį pasaulį (be kita ko, gvildenamos tokios temos kaip kelionės, žmonių požiūris į gyvūnus, kūrybinis procesas ar literatūros galia). Skaitytojui čia atveriama rašytojos kuriamų trumpesniųjų žanrų tekstų, romanų ir paskirų veikėjų genezės laboratorija, jis supažindinamas su varginančiu, tačiau patraukliu kūrybiniu procesu. Skaitantysis ne tik atsiduria neeilinio vaizduotės šėlsmo akivaizdoje, bet ir gauna progą aiškiau suvokti, kaip vystoma kūrinių siužeto logika, kuriamas vidinis veikėjų pasaulis atskleidžiant jų motyvaciją ir pasaulėžiūrą. Pateikiamos ne tik įspūdingos istorijos, bet ir aprašoma asmeninė patirtis, pasisemta ir tiesiogiai iš gyvenimo, ir iš skaitinių, atkakliai mėginant suprasti begalinę pasaulio įvairovę ir jo sudėtingumą.

Visas Rašytojų sąjungos leidyklos knygų naujienas rasite www.rsleidykla.lt