Atgal į sąrašą

Drama „Violeta“ padės atrasti talentingą rašytoją V. Liodiuk

2014 gegužės 12 d.

„Violeta“Kino ekranuose pradėtas rodyti naujausias prancūzų kino režisieriaus ir scenaristo Martino Provosto drama „Violeta“ (Violette, 2013). Filme atskleidžiamas ugningais ir atvirais tekstais pokario Prancūzijos kultūrinį gyvenimą supurčiusios prancūzų rašytojos Violetos Liodiuk (Violette Leduc) gyvenimo tarpsnis nuo jos pirmojo impulso rašyti iki 1964 m., kai rašytojos talentas įvertinamas Gonkūrų premija už romaną „Benkartė“ (La Bâtarde, 1964).

Pasak literatūros kritikės Neringos Mikalauskienės, nepaisant to, kad V. Liodiuk kūryba vertinama, ji iki šiol menkai žinoma, net ir prancūzams. Lietuvoje rašytojos pavardę tegirdėjęs vienas kitas, o jos romanai į lietuvių kalbą nebuvo išversti.

Norint supažindinti su ypatingo likimo rašytoja, gegužės 13 d. 18 val., antradienį, „Skalvijos“ kino centre (kafeterijoje „Planeta“) rengiama atvira paskaita. Ją skaitys V. Liodiuk kūrybą tyrinėjanti literatūros kritikė N. Mikalauskienė. Paskaitos metu ji padės susikurti drąsios, nuolat emocinių protrūkių draskytos rašytojos portretą, taip pat skaitys pačios verstas ištraukas iš V. Liodiuk romano „Teresė ir Izabelė“ (Thérèse et Isabelle, 1966).

Pasak N. Mikalauskienės, V. Liodiuk galima pavadinti rašytoja rašytojams. Pirmieji jos romanai palankiai sutikti menininkų, literatūros kritikų, bet nepastebėti skaitytojų.

„Violeta rašė gana atvirai, gyvenimišką natūralizmą derindama su poetinėmis metaforomis, todėl paprastam skaitytojui buvo ne itin priimtina, negreitai sulaukė jo pripažinimo. Bestseleriu tapo tik jos šeštasis romanas „Benkartė“. Tačiau V. Liodiuk kūrybą palaikė ir vertino Žanas-Polis Sartras, Žanas Kokto, Žanas Ženė. Draugystė su jais, o ypač Simona de Bovuar, ją paskatino rašyti dar atviriau“,– pasakoja N. Mikalauskienė.

Anot literatūros kritikės, autobiografiniais išgyvenimais paremti V. Liodiuk romanai pulsuoja tokia erotine drąsa ir atvirumu, koks pokario Prancūzijoje buvo leidžiamas tik rašytojams vyrams.

„Skalvija“ kviečia ne tik daugiau sužinoti apie rašytoją V. Liodiuk, bet ir išbandyti save kūrybinio rašymo dirbtuvėse. Jos vyks gegužės 20 d. 17. 30 val. „Skalvijos“ kino centre (kafeterijoje „Planeta“).

Dirbtuves ves poetė, publicistė, prozininkė Birutė Jonuškaitė. Registracija vyksta iki gegužės 17 d. elektroniniu paštu info@skalvija.lt

Filmo„Violeta“ anonsas:

{youtube}qTIZBjYofMU{/youtube}

Daugiau www.skalvija.lt